Kalifornia i najpiękniejsze parki narodowe USA – start z Los Angeles

14 dni
06-09-2024
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji
Cena 12000 zł

Cena zawiera

 • noclegi w hotelach wysokiej klasy turystycznej
 • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych
 • przejazdy autokarem lub busem na całej trasie wycieczki
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika
 • śniadania, jeśli są wliczone w dobę hotelową
 • ubezpieczenie zgodne z wymogami Amerykańskiego Departamentu Transportu

Cena nie zawiera

 • kosztow przelotów do/z Los Angeles
 • wyżywienia z wyjątkiem śniadań wliczonych w koszt doby hotelowej
 • ubezpieczenia turystycznego
 • biletów wstępu

Kalifornia i najpiękniejsze parki narodowe USA to niezapomniana wycieczka, która oferuje unikalną okazję odkrycia najpiękniejszych zakątków tego kraju. Nasz program obejmuje takie magiczne miejsca, jak:

 • Wielki Kanion Rzeki Kolorado – tutaj staniemy na krawędzi jednego z największych cudów natury
 • Kanion Antylopy, w którym zachwycimy się surrealistycznymi kadrami magicznego kanionu
 • Horseshoe Bend – miejsce, gdzie będziemy podziwiać panoramiczny widok na malownicze zakole rzeki Kolorado
 • Monument Valley – tutaj poczujemy się jak bohaterowie westernu, odkrywając ikoniczne, skalne formacje
 • Park Narodowy Arches – w nim zachwycimy się niezliczonymi, naturalnymi łukami skalnymi
 • Las Vegas – w mieście hazardu i rozrywki czeka nas zabawa przez całą noc
 • Park Narodowy Zion – spacerując szlakami odkryjemy piękno skalnych formacji i kanionów
 • Los Angeles – w Mieście Aniołów odkryjemy magię Hollywood, słynne bulwary i kultowe miejsca filmowe
 • San Francisco, w którym poznamy urok tego kultowego miasta, spacerując po jego stromych uliczkach
 • Hwy #1 – odkryjemy piękno wybrzeża Kalifornii jadąc jedną z najpiękniejszych dróg na świecie
 • Santa Monica, gdzie zanurzymy sie w atmosferze plażowego stylu życia, spacerując po słynnym molo
 • Salt Lake City – tutaj zanurzymy się w historii i kulturze oraz odwiedzimy mormoński Świątynny Plac
 • Reno i Jezioro Tahoe – spróbujemy szczęścia w kasynie i zrelaksujemy się nad krystalicznie czystym jeziorem

Gorące źródła

Kaniony

Kultura i historia

Parki narodowe

Plaże

Rejs statkiem

Rozrywka

Wczasy

Wodospady


Plan podróży

1.dzień

Kalifornia i najpiękniejsze parki narodowe USA

Przelot do Los Angeles z wybranego portu lotniczego.

Po wylądowaniu w Los Angeles i kontroli celno – paszportowej zakwaterowanie w hotelu. Następnie przejazd do Santa Monica Beach gdzie przy słynnym molo kończy się nie mniej słynna droga 66. Tam podziwiać będziemy mogli zachód słońca nad Pacyfikiem. Po drodze odwiedzimy Hollywood Boulevard, spacer Aleją Gwiazd z odciskami rąk i stóp gwiazd przemysłu filmowego, przejście pod Chinese Theater oraz Dolby Theatre, gdzie rokrocznie wręczane są statuetki Oscara. Pojedziemy do Beverly Hills wraz ze słynną Rodeo Dr. znaną m.in. z „Pretty Woman”, gdzie znajdują się najbardziej prestiżowe sklepy LA.

2.dzień

Kalifornia i najpiękniejsze parki narodowe USA

Dzień zaczniemy od zobaczenia największego obrazu na świecie – Ukrzyżowanie Jezusa które wyszło spod pędzla Mistrza Jana Styki – twórcy Panoramy Racławickiej. Następnie Przejazd do Obserwatorium Griffitha, skąd rozpościera się panorama piękna Los Angeles oraz doskonale widać słynny znak Hollywood.

Kolejnym miejscem, które odwiedzimy będzie El Pueblo de Los Angeles, czyli starówka. Tam czterdziestu czterech osadników pochodzenia indiańskiego, afrykańskiego i europejskiego przebyło ponad tysiąc mil przez pustynię z dzisiejszego północnego Meksyku i osiedliło się wspólnotę rolniczą we wrześniu 1781 r. Od tego czasu Los Angeles było pod władaniem Hiszpanii, Meksyku a obecnie Stanów Zjednoczonych i stało się jednym z największych obszarów metropolitalnych na świecie.

Po zwiedzeniu Los Angeles udamy się w drogę do Nevady a konkretnie do największego miasta tegoż stanu – Las Vegas. Zakwaterowani zostaniemy w hotelu przy słynnym Las Vegas Bouleward. Tam zlokalizowane są najokazalsze hotele-kasyna świata, które prześcigają się w organizacji najbardziej spektakularnych pokazów. Po zakwaterowaniu w hotelu wspólnie będziemy mogli odkrywać atrakcje Las Vegas. Zwiedzanie Paryża, Nowego Jorku, Kairu czy Wenecji jest możliwe tu, w Vegas – decyzja, co chcecie zobaczyć, zależy tylko od Was.

3.dzień

Kalifornia i najpiękniejsze parki narodowe USA

Tego dnia rankiem zapraszamy Państwa na opcjonalną wycieczkę (fakultatywną) jaką będzie lot helikopterem nad Kanionem. Z racji swej wielkości i piękna miejsce to zachęca do spojrzenia nań także i z tej perspektywy. Natomiast po południu odkryjemy tajemniczą Dolinę Ognia (Valley of the Fire). Ten zaskakujący zakątek pełen jest różnorodnych skał, egzotycznych kaktusów i tajemniczych indiańskich petroglifów – to prawdziwy skarb Zachodu, który czeka na odkrycie. Na nocleg powrócimy do naszego hotelu w Las Vegas.

4.dzień

Kalifornia i najpiękniejsze parki narodowe USA

Kolejny dzień naszej amerykańskiej przygody poświęcimy na odwiedziny w Parku Narodowym – Zion gdzie spędzimy na spacerach większość dnia. Największą atrakcją tego miejsca jest bez wątpienia kanion Dziewiczej Rzeki (Virgin River) a w szczególności jego południowy kraniec, odkrywający zjawiskowe formy skalne, powstałe wskutek wypłukiwania skał przez rzekę. Paleta barw parku (od białych szczytów, przez dominujące żółte skały, aż po wyrazistą czerwień piaskowca) jest wręcz nie do opisania. O różnych porach dnia, skały te przybierają przeróżne odcienie, ze względu na inną barwę i intensywność światła. Na nocleg i dalszą zabawę w Vegas powrócimy wieczorem.

 

5.dzień

Kalifornia i najpiękniejsze parki narodowe USA

Po wykwaterowaniu z hotelu przejazd do Grand Canyon National Park. Po drodze miniemy słynną zaporę Hoovera (punkty widokowe); nasza trasa przecina także legendarną Route 66. Przejazd wzdłuż południowej krawędzi kanionu, z postojami w najlepszych miejscach widokowych. Podziwianie Wielkiego Kanionu Kolorado, gigantycznej, bajecznie kolorowej „przepaści”, głębokiej na 1,6 km, której dnem płynie rzeka Kolorado (inna opcja, to zwiedzanie rano, o wschodzie słońca). Nocleg w Cameron Post nad Little Colorado River lub w okolicy.

6.dzień

Kalifornia i najpiękniejsze parki narodowe USA

Rankiem po podziwianiu wschodu słońca nad krawędzią Kanionu Little Colorado River udamy się do miasteczka Page do którego każdego roku przyjeżdża aż 3 miliony turystów. Naszą pierwszą atrakcją będzie Kanion Antylopy, położony na terenie rezerwatu Indian Navajo. To niesamowite miejsce, ukształtowane przez miliony lat działania słońca i wody, to prawdziwy raj dla fotografów. Szczelinowy kanion, oświetlony snopami światła, prezentuje niesamowite widoki.

Następnie udamy się do zapory Glen, która przy rzece Kolorado utworzyła Jezioro Powell – jedno z ulubionych terenów rekreacyjnych Amerykanów. Turkusowa woda na tle żółto-czerwonych skał oddziela stany Utah i Arizonę, tworząc niezapomniany widok. Po chwili odpoczynku przy jeziorze, udajemy się doHorseshoe Bend, czyli słynnej „Podkowy”. Widok, który tak wiele razy widzieliśmy na pocztówkach, nie odda tego, co można zobaczyć na żywo. Rzeka Kolorado przez tysiące lat wyżłobiła w kruchym piaskowcu charakterystyczne zakole o głębokości 300 metrów. Widok ten zapewne na długo zostanie w naszej pamięci. Na nocleg powrócimy do naszego hotelu Cameron Post lub innego w okolicy.

7.dzień

Kalifornia i najpiękniejsze parki narodowe USA

Wczesnym rankiem opuszczamy nasz hotel i kierujemy się do Monument Valley, jednego z najbardziej fotografowanych miejsc w USA. Te majestatyczne formacje skalne, które górują nad dziką doliną, były tłem dla wielu filmów i reklam, w tym klasycznych westernów Johna Forda.

Następnie nasza trasa prowadzi przez malownicze krajobrazy Utah, stanu znanego z dzikich, niezabudowanych terenów. W Utah, znanym jako kraina kanionów, odwiedzimy Park Narodowy Arches, czyli Łuków Skalnych. Jest ich tu ponad 2000, co czyni to miejsce światowym fenomenem. Zobaczymy m.in. ikonę parku, Delicate Arch, oraz Balanced Rock, czyli ruchomą skałę – chybotka o wielkości trzech autobusów.

Pełen wrażeń dzień zakończymy przejeżdżając na nocleg do Green River, gdzie będziemy mogli odpocząć i podsumować wszystkie odkrycia czwartego dnia naszej wyprawy po Zachodnich Skarbach USA.

8.dzień

Kalifornia i najpiękniejsze parki narodowe USA

Dziś droga poprowadzi nas przez malownicze stany Utah i Nevadę – w kierunku słonecznej Kalifornii. Utah i Nevada to stany pełne kontrastów, gdzie pustynne krajobrazy przeplatają się z górami i zielonymi dolinami. Naszym pierwszym przystankiem będzie Salt Lake City, stolica stanu Utah i światowej stolicy Mormonów. Zobaczymy położony w sercu miasta Temple Square (Plac Kościelny) – miejsce, od którego Mormoni rozpoczęli budowę miasta. Zarówno stojącą tu świątynię jak i centrum konferencyjne zbudowano z wyglądającego jak granit monzonitu, który pozyskiwano z oddalonego o 20 mil Little Cottonwood Canyon.

Następnie czeka nas przejazd wzdłuż słonego jeziora – Great Salt Lake. Zobaczymy, jak pozyskuje się sól z jeziora i na czym polega zjawisko fatamorgany. Great Salt Lake to największe słone jezioro na zachodniej półkuli, a jego poziom zasolenia wody jest tak wysoki, że jest niemal niemożliwe, aby się w nim zanurzyć!

Kolejnym punktem naszej wycieczki jest słynny tor wyścigowy Bonneville Salt Flats, gdzie na dnie wyschniętego jeziora od lat 30. XX wieku ustanawiane są rekordy szybkości. Tor Bonneville przyciąga entuzjastów prędkości z całego świata, którzy dążą do pobicia swoich rekordów.

Po emocjonującym spotkaniu z opowieściami o ekstremalnych wyczynach pasjonatów prędkości, czas na wytchnienie i wyciszenie. Dalsza podróż umożliwi nam podziwianie krajobrazów Pustyni Wielkiego Słonego Jeziora oraz kamiennych pustyń Nevady. Na nocleg w Elko (Nevada) dotrzemy w godzinach wieczornych.

9.dzień

Kalifornia i najpiękniejsze parki narodowe USA

Dzień zaczniemy od krótkiej wizyty w Reno, znane jako “Największe małe miasto na świecie” to miejsce, gdzie możemy doświadczyć ekscytacji kasyna, zobaczyć niesamowite spektakle i koncerty, my jednak po panoramicznym przejeździe przez miasto udamy się nad pobliskie i słynne na cały świat jezioro Tahoe które ze względu na położenie na wysokości prawie 2 tysięcy metrów oraz swą głębokość (jest drugim najgłębszym w USA) ma wyjątkową barwę i przejrzystość. To w połączeniu z przepiękną panormą daje nam zachwycające wręcz krajobrazy warte fotografii i spaceru.

Następnie przejedziemy przez góry Sierra Nevada do Kalifornii. I od razu, nie zwlekając udamy się do jej stolicy, czyli Sacramento – z jedną z najpiękniejszych i ciekawych starówek Kalifornii. Na nocleg udamy się do miejscowości Manteca.

10.dzień

Kalifornia i najpiękniejsze parki narodowe USA

Ten dzień poświęcimy w całości na odwiedziny w San Francisco. Będziemy podziwiać widok miasta i zatoki z Wyspy Skarbów (Treasure Island), miejsca pełnego historii i tajemnic. Następnie przejedziemy przez Golden Gate Bridge, jeden z najsłynniejszych mostów na świecie, który jest częstym, choć niemym, bohaterem planów filmowych. Jego wizerunek zdobi pocztówki i albumy ze zdjęciami z podróży. Ciekawostką jest, że pierwotnie most miał być czarno-złoty, ale ostatecznie zdecydowano się na charakterystyczny czerwono-pomarańczowy kolor, który doskonale komponuje się z krajobrazem.

Następnie odwiedzimy przystań „Fisherman’s Warf” – jedną z najpopularniejszych atrakcji w San Francisco. Stąd wyruszymy na rejs statkiem po zatoce, w kierunku otwartego oceanu. Podczas rejsu opłyniemy wyspę Alcatraz, na której znajdują się ślady dawnego więzienia. Mimo że dziś zostały po nim już tylko ruiny, to otoczone wodami i silnymi prądami Alcatraz – więzienie o zaostrzonym rygorze, wryło się w masową pamięć. Jednym z więźniów był tu słynny gangster – Al Capone.

Kolejno czeka nas przejażdżka otwartym tramwajem linowym i spacer po Lombard Street, najbardziej stromej i krętej ulicy świata, z ośmioma zakrętami, które mają ułatwić bezpieczne poruszanie się po stromej drodze. Odwiedzimy też dziś Chinatown w San Francisco – jedną z najstarszych i najbardziej znanych chińskich dzielnic w Stanach Zjednoczonych. Ciekawostką jest, że jest to druga co do wielkości dzielnica Chinatown poza Azją. Wieczorem powrót do hotelu znajdującego się w Manteca.

11.dzień

Kalifornia i najpiękniejsze parki narodowe USA

Rozpoczynamy dzień od podróży wzdłuż malowniczej Pacific Coast Highway, znanej również jako kalifornijska “jedynka”. Ta kręta droga, ciągnąca się wzdłuż Pacyfiku, oferuje zapierające dech w piersiach widoki na klifowe wybrzeże. Po drodze natkniemy się na wiele uroczych nadmorskich miasteczek i miejsc, które przyciągają podróżników, oferując idealne miejsce na odpoczynek, ale i piękne kadry doceniane przez zawodowych fotografów.

Niemal zaraz po opuszczeniu San Francisco zobaczymy Half Moon Bay, piękną zatokę nad oceanem, która przyciąga spragnionych piasku, wody i słodkiego leniuchowania. Półksiężycowa plaża – jak mówi się o Half Moon Bay, to też idealna miejscówka dla surferów. Miejsce zwane Mavericks jest znane na całym świecie, bo to tu ciągną śmiałkowie z całego świata, którzy rzucają wyzwanie potędze oceanu.

Nasza kalifornijska “jedynka” zaprowadzi nas do Santa Cruz. Tu zaplanowaliśmy krótki odpoczynek i spacer po plaży. Następnie dotrzemy do Monterey, rybackiego starego portu. Znajdziemy tu piękne molo, sklepy oferujące duży wybór uroczych pamiątek oraz restauracje z owocami morza.

Następny przystanek to Pacific Grove, miasto słynące z kolonii motyli zimujących na sosnach nad Pacyfikiem. Zobaczymy tutaj także Point Pinos Lighthouse, latarnię morską, która od 1855 prowadzi statki na kalifornijskim wybrzeżu Pacyfiku. Z Pacific Grove ruszamy dalej 17-Mile Drive – drogą, która wije się pomiędzy wspaniałymi rezydencjami i pięknymi polami golfowymi i gwarantuje wspaniały widok na ocean.

Kolejnym przystankiem będzie Misja San Carlos Borromeo del Rio Carmelo. Kościół przeszedł wiele, a dziś zachwyca efektem prac restauratorskich. Na naszej trasie znajdzie się też miasteczko Carmel, zamieszkane przez artystów i bogaczy. Clint Eastwood pełnił funkcję burmistrza przez zaledwie dwa lata, ale jego wpływ i dziedzictwo wciąż mają trwałe znaczenie wśród mieszkańców.

Nasza droga na nocleg poprowadzi nas wśród ogrodów Doliny Kalifornijskiej, gdzie będziemy mogli podziwiać bogactwo lokalnej flory. Powrót na nocleg do Manteca.

12.dzień

Kalifornia i najpiękniejsze parki narodowe USA

Dzień rozpoczynamy od wjazdu do jednej z najpiękniejszych polodowcowych dolin świata – Parku Narodowego Yosemite. Z punktów widokowych będziemy podziwiać cudowne krajobrazy, a także doliny. Ten sam pejzaż mieli przed oczami pierwsi osadnicy, którzy w 1850 r. przyjechali do tego miejsca w czasach gorączki złota. Ich opowieści o miejscu tak pięknym, że nie można go opisać słowami, przyczyniły się do powstania sławy doliny, a potem Parku Narodowego Yosemite, który co roku odwiedzają miliony turystów.

W parku podziwiać można tysiące wodospadów, od tych małych – ze spadkiem wody na kilka stóp, po te najbardziej okazałe z wodospadem Yosemite Falls. Obejrzymy gigantyczne granitowe skały, m.in. El Capitan i Half Dome, które dostojnie wznoszą się ku niebu i są prawdziwą gratką dla fotografów – tych zawodowych i amatorów.

Odwiedzimy Centrum Turystyczne, w którym będzie można zakupić pamiątki, udamy się także, na krótką pieszą wędrówkę pod jeden z wodospadów. Wśród przepięknych widoków przejedziemy do miejsca, gdzie rosną największe drzewa świata – oficjalny symbol Kalifornii – sekwoje, które mogą żyć nawet do 3500 lat. Po spacerze wśród gigantycznych roślin, ruszamy w drogę do Los Angeles. Przyjazd do hotelu późnym wieczorem. Powrót na nocleg do Manteca.

13.dzień

Kalifornia i najpiękniejsze parki narodowe USA

Po wykwaterowaniu z hotelu przejazd do Parku Narodowego Sekwoi który wraz z sąsiadujący z nim  Parkiem Narodowym Kings Kanion oraz odwiedzonym już przez nas Yosemitte stanowią wspólnie serce gór Sierra Nevada w Kalifornii.  W tym magicznym miejscu skoncentrujemy się na podziwianiu Sekwoi, ale nie zabraknie także czasu na inne ciekawostki przyrodnicze. Na wieczór zajedziemy do Los Angeles i tam udamy się na nocleg.

14.dzień

Kalifornia i najpiękniejsze parki narodowe USA

Tego dnia przyjdzie nam pożegnać się z Ameryką. Ale zanim to uczynimy udamy się jeszcze na krótkie zwiedzanie Los Angeles. Tego dnia odwiedzimy słynne Long Beach z znaną na cały świat plażą oraz tamtejszym outletem odzieżowym, gdzie chętni będą mogli udać się na ostatnie zakupy.

Ci natomiast, którzy zdecydowanie preferują plażowanie będą mieli tego dnia taką właśnie możliwość. W godzinach popołudniowych udamy się na lotnisko LAX w Los Angeles, skąd czeka nas lot powrotny.

 

Sprawdź calą ofertę wycieczek po Stanach Zjednoczonych Ameryki tutaj.

Polecamy również wycieczkę do Wielkich Metropolii Wschodniego Wybrzeża.

 

Kalifornia i najpiękniejsze parki narodowe USA 2024 (z Los Angeles)

 

Pokaż cały plan wycieczki

14 dni

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).