Armenia – Hajastan Dżan!

10 dni
02-07-2025
Plan podróży Pobierz katalog wycieczki
Cena 6900 zł

Cena zawiera

  • Zakwaterowanie w hotelach o wysokim standardzie turystycznym w pokojach 2- osobowych,
  • Transport na całej trasie wycieczki,
  • Śniadania i obiadokolacje,
  • Opiekę polskojęzycznego pilota-przewodnika,
  • Bilety wstępu do miejsc uwzględnionych w programie,
  • Bilety lotnicze w obie strony,
  • Ubezpieczenie turystyczne: KL 300 000 Euro, NNW 15 000 zł i BP 1 000 zł,
  • Obowiązkową składkę na TFG i TFP.

Możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia kosztów imprezy turystycznej.

Cena nie zawiera

  • Wyżywienia innego niż wymienionego w programie,
  • Zwyczajowych napiwków oraz wydatków natury osobistej.

Odkryj Armenię – kraj, który zachwyca swoją bogatą historią, zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i niepowtarzalną kulturą! Podczas 10-dniowej wycieczki zwiedzisz starożytne klasztory, w tym wpisany na listę UNESCO Tatew i Sevanavank nad malowniczym jeziorem Sevan. Poznasz tajemnice Erywania, odwiedzisz słynny klasztor Chor Wirap u stóp góry Ararat i skosztujesz lokalnych przysmaków, takich jak lawasz czy aromatyczne wino z Areni. Armenia to idealne miejsce dla miłośników przygód, historii i pięknych widoków. Dołącz do tej niezwykłej podróży i odkryj serce Kaukazu!


Plan podróży

1.dzień

Wylot z Warszawy

Nasza grupa zbierze się na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie, skąd o godzinie 22:50 wyleci do Erywania, stolicy Armenii.

2.dzień

Erywań

Po odpoczynku w hotelu rozpoczniemy wycieczkę od zwiedzania miasta. Erywań oferuje wiele ciekawych miejsc i śmiało może ubiegać się o miano kulinarnej stolicy regionu. W mieście zobaczymy szyicki Błękitny Meczet, Plac Republiki, Aleję Północną, Plac Wolności z okazałym budynkiem Opery oraz charakterystyczne Kaskady.

3.dzień

Garni, Geghard, Eczmiadzyn, Zwartnoc

Z rana wyruszymy do położonej nieopodal Erywania miejscowości Garni, gdzie zobaczymy hellenistyczną świątynię boga słońca z I w. n.e., rzymską mozaikę w budynku łaźni królewskich i kanion, który ze względu na przypominające piszczałki organów bazaltowe formacje skalne, zwany jest „symfonią kamieni”. Stamtąd przejedziemy do Geghard, klasztoru częściowo wykutego w litej skale. Według podań to właśnie tam przez wieki przechowywano Włócznię Przeznaczenia. W tej okolicy zobaczymy też tradycyjną metodę wypiekania lawaszu i spróbujemy słodkiego ormiańskiego placka o nazwie gata. Po południu odwiedzimy Eczmiadzyn, duchową stolicę Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Zobaczymy tam najstarszą katedrę Armenii i muzeum, w którym przechowywane są najcenniejsze relikwie tego kraju, takie jak wspomniana Włócznia Przeznaczenia, fragmenty drewna Krzyża Pańskiego i skamieniały kawałek Arki Noego. W drodze powrotnej do Erywania zajedziemy jeszcze do ruin katedry Zwartnoc, skąd między kolumnami rozpościera się widok na górę Ararat.

4.dzień

Aragac, Amberd, Sagmosavank, Asztarak

Tego dnia wjedziemy na górę Aragac, gdzie odwiedzimy „twierdzę w chmurach” Amberd. W okolicy twierdzy doświadczymy ciekawego zjawiska: oddziaływania miejsca z „odwróconą grawitacją”. Zatrzymamy się też w kilku punktach, z których maluje się widok na Erywań, Dolinę Araracką i dwa szczyty góry Ararat. Następnie udamy się do Kanionu Kasah, by zobaczyć klasztor Sagmosavank. Zjawiskowe położenie nad samym zboczem kanionu sprawia, że Sagmosavank stanowi ulubione miejsce Ormian do zawierania związków małżeńskich. Jadąc wzdłuż kanionu dotrzemy do Asztaraku, gdzie znajduje się średniowieczny kamienny most. Powróciwszy do Erywania zwiedzimy twierdzę Erebuni, powstałą w 782 r. p.n.e. z rozkazu urartyjskiego króla Argiszti I. Jest to tym samym najstarsza część Erywania, starsza od Rzymu o 29 lat! Podczas kolacji zobaczymy pokazy artystyczne ormiańskiej grupy folklorystycznej.

5.dzień

Chor Wirap, Areni, Norawank, Zorac Karer, Goris

Piątego dnia naszej podróży po Armenii opuścimy Erywań i udamy się na południe kraju, do prowincji Wajoc Dzor i Sjunik. Pierwszy postój zaplanowany będzie w Chor Wirap, miejscu więzienia Grzegorza Oświeciciela. Zbudowany tam na cześć świętego klasztor u stóp Araratu to najbardziej rozpoznawalne miejsce w całej Armenii. Kolejnym punktem na naszej trasie będzie miejscowość Areni, znana jako stolica ormiańskiego wina. To właśnie tam archeolodzy odnaleźli dowody na to, że ludność z terenów Armenii jako pierwsza na świecie, bo już 6000 lat temu, wyrabiała wino. Po obowiązkowej degustacji wina z endemicznych szczepów winogron pojedziemy do pięknie usytuowanego klasztoru Noravank. Czerwony od tlenków żelaza kanion, pełen jaskiń i tajemnic, stanowi wspaniałe tło dla XIII wiecznego klasztoru. Bogactwa historycznego Armenii doświadczymy także w kolejnym miejscu o enigmatycznej nazwie Zorac Karer (orm. „śpiewające kamienie”). Jest to tzw. ormiański Stonehenge, megalityczny krąg, będący według niektórych badaczy jednym z najstarszych obserwatoriów astronomicznych na świecie. W końcu dojedziemy do położonego w dolinie miasta Goris, gdzie zatrzymamy się na noc.

6.dzień

Skrzydła Tatewu, Tatew, Diabelski Most, Stary Khot, okolice Goris

Rankiem pojedziemy do stacji najdłuższej kolejki linowej na świecie. Skrzydła Tatewu to kolejka linowa wpisana do Księgi Rekordów Guinesa w 2010 r. Przejedziemy gondolą trasę 5752 m nawet do 320 m nad ziemią! Kolejka dowiezie nas do najważniejszego monastyru w dziejach Armenii. Tatew, położony na szczycie wzniesienia zaoferuje nam nie tylko piękny górski pejzaż, ale także solidną dawkę historii. W drodze powrotnej po serpentynie zjedziemy na sam dół wąwozu rzeki Worotan, gdzie znajduje się tzw. Diabelski Most. Jest to sieć jaskiń i podziemnych źródeł, w których można się kąpać. Dalej pojedziemy na krawędź kanionu, skąd dostrzeżemy ruiny „ormiańskiego Machu Picchu”, wsi Stary Khot. W okolicach Goris zobaczymy jeszcze ciekawe formacje skalne przypominające kominy. W końcu zwiedzimy też samo miasto Goris, które choć nieduże, urzeka swoim niepowtarzalnym klimatem. 

7.dzień

Smbataberd, Karawanseraj Selim, Noratus, Tsakhkadzor

Rankiem opuścimy Goris i pojedziemy przez górską przełęcz na północ. Po drodze przesiądziemy się do samochodów terenowych, które zawiozą nas do położonej w niedostępnym miejscu twierdzy Smbataberd. Tam będziemy mogli podziwiać góry regionu Wajoc Dzor. Dalej odwiedzimy średniowieczny karawanseraj rodu Orbelianów. Znajdziemy się tym samym na jednej z odnóg dawnego Jedwabnego Szlaku. Pokonawszy przełęcz dotrzemy do prowincji Gegharkunik, nad brzeg wielkiego jeziora Sevan. Udamy się tam na cmentarz Noratus, będący największym skupiskiem chaczkarów (ormiańskich kamiennych krzyży). Poznamy tam symbolikę rzeźbionych w tufie scen i ornamentów, a także dowiemy się jak chaczkary uratowały wioskę przed zniszczeniem. Jadąc dalej wzdłuż linii brzegowej Sevanu i odbijając na południe dotrzemy do narciarskiego kurortu Tsakhkadzor, gdzie zatrzymamy się w jednym z hoteli.

8.dzień

Sevanavank, plaże Sevanu (jeśli pogoda pozwoli)

Tego dnia zwiedzimy półwysep Sevan, na którym położony jest klasztor Sevanavank. Czarny klasztor z IX w. to często odwiedzane przez turystów miejsce i jedna z wizytówek Armenii. Korzystając z letnich promieni słońca, zajedziemy na jedną z plaż nad jeziorem. Tam będziemy mogli kąpać się w wodach Sevanu, cieszyć się ciepłym klimatem i próbować grilowanej świeżej ryby. W przypadku, gdyby pogoda pokrzyżowała nam plany, udamy się do słynącej z rozlewni wody mineralnej miejscowości Bjni. Tam zwiedzimy średniowieczną twierdzę i kilka innych okolicznych atrakcji. 

9.dzień

Powrót do Erywania

Dzień przed lotem powrotnym poświęcimy na dalsze zwiedzanie stolicy Armenii. Odwiedzimy słynne muzeum książki Matenadaran, gdzie przechowuje się dziesiątki tysięcy pradawnych manuskryptów. Usłyszymy tam, jak ważne dla Ormian jest ich własne pismo, alfabet i mądrość zachowana dla potomnych na pergaminie. Poznamy fragmenty dzieł o geografii, astronomii i medycynie, a także dowiemy się, że nawet ponad tysiącletnie zapiski mają zastosowanie w naszych czasach. Z Matenadaranu udamy się do centrum, w okolice Placu Republiki. Tam wyznaczymy sobie czas wolny na zakupy wszelkiego rodzaju pamiątek i produktów, które każdy będzie mógł zabrać do domu. Wieczorna kolacja będzie okazją do podsumowania wyjazdu i pożegnania się z Armenią.

10.dzień

Wylot z Erywania

Wylot z Erywania do Warszawy planowany jest na godzinę 4:20 rano. Na lotnisku Zwartnoc będziemy 3 godziny przed planowanym wylotem. Tam zakończymy naszą podróż po Armenii, kraju bogatej historii, pięknych widoków i przepysznej kuchni. 

Pokaż cały plan wycieczki

10 dni

Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).