Alaska Latem

12 dni
06-03-2024 06-15-2024 06-29-2024 07-21-2024
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji
Cena 10060 zł

Cena zawiera

 • noclegi w hotelach wysokiej klasy turystycznej
 • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych
 • przejazdy na całej trasie wycieczki
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika
 • wyżywienie według programu

Cena nie zawiera

 • kosztu biletu lotniczego
 • kosztów biletów wstępu i wycieczek fakultatywnych, w tym wycieczkowego przelotu samolotem i rejsów wycieczkowych
 • wyżywienia innego niż wymienione w programie.
 • opłat bagażowych (do sprawdzenia u przewoźnika)
 • ubezpieczenia turystycznego (możliwość wykupienia w biurze Rek Travel)
 • wydatków natury osobistej ( napoje, drinki, alkohole, zwyczajowe napiwki itp. )

ANCHORAGE – PARK NARODOWY KENAI FJORDS – LODOWIEC EXIT – SEWARD – JEZIORO I LODOWIEC PORTAGE – WHITTIER – GIRDWOOD  – LODOWIEC MATANUSKA – PALMER – HATCHERS PASS – TALKEETNA – GÓRA DENALI – PARKA NARODOWY GÓRY DEANLI – NENANA – FAIRBANKS – VALDEZ – LODOWIEC WARTHINGTON – ELKUTNA – ANCHORAGE

Kultura i historia

Parki narodowe

Rejs statkiem

Wodospady


Plan podróży

1.dzień

WYLOT DO USA

Spotkanie z przewodnikiem/opiekunem grupy i przelot do Anchorage z dowolnego portu lotniczego na świecie.

2.dzień

ANCHORAGE

Alaska jednocześnie zachwyca i onieśmiela. Tu wszystko nabiera innego znaczenia, a przyroda nie pozostawi obojętnym nawet najbardziej wymagającego obieżyświata. Tu gór jest więcej i są większe, rzeki są bardziej rwące, a dzikie zwierzęta są bliżej, tak blisko, jak to tylko możliwe. Właśnie w takiej scenerii znajduje się nasz hotel, który będzie naszą bazą wypadowa przez najbliższe 3 dni. Położony w niewielkim miasteczku Girdwood w sąsiedztwie fiordów, u zboczy gór parku Chugach, gdzie dla chętnych czekają piękne szlaki na wędrówki w wolnym czasie, Nordic spa i wiele innych atrakcji. Zakwaterowanie, kolacja, wspólna integracja przy hotelowym ognisku.

3.dzień

ANCHORAGE - PARK KINCAID

Rano, po śniadaniu wyruszymy na zwiedzanie Anchorage. Miasto zostało założone w 1914 r., a jego nazwa oznacza w języku angielskim „miejsce kotwiczenia”. Brak tu metra i tramwajów, a komunikacja publiczna ogranicza się jedynie do autobusów. Miasto zamieszkuje ponad 40% całej populacji Alaski i odbywają się tutaj festiwale oraz większość wydarzeń kulturalnych i sportowych. Spora część Anchorage zajęta jest przez wojsko, które posiada tu dużą bazę. Wybierzemy się do lokalnego parku Kincaid na poszukiwanie łosi, a przy odrobinie szczęścia będziemy nawet mogli spotkać niedźwiedzia. Następnie będziemy odkrywać mniej znane zakątki miasta, miejsca gdzie miejscowi łowią ryby, pomnik kapitana Jamesa Cooka i downtown miasta z reprezentacyjna 4th avenue. W planie oczywiście obiad w typowej alaskańskiej restauracji. Wizyta w Ulu Factory – miejscu, gdzie produkowane są tradycyjne, wielofunkcyjne eskimoskie noże. Pierwsze noże, rdzenna ludność wykonywała z kamienia, z uchwytem zrobionym z kości lub z drewna, a te współczesne wytwarzane są ze stali. Następnie przejazd na punkt widokowy Flattop, skąd rozpościera się panorama na góry Chugach, całe Anchorage i Zatokę Cooks. Tam też się wybierzemy na krótki szlak z jeszcze lepszymi widokami. Wieczorem powrót do hotelu, relaks, czas wolny.

4.dzień

PARK NARODOWY KENAI FJORDS - SEWARD

Dzień zaczynamy od przejazdu do leżącej na Półwyspie Kenai miejscowości Seward. Miasto zostało nazwane na cześć amerykańskiego polityka – William’a Seward’a, który odegrał kluczową rolę w kupnie Alaski od Rosji. Seward jest alaskańską stolicą obserwacji wielorybów i my skorzystamy z możliwości spotkania z tymi potężnymi i pięknymi ssakami morskimi. Wybierzemy się na 3,5-godzinną wyprawę statkiem wycieczkowym do Parku Narodowego Kenai Fjords. Większą część parku zajmuje Pole Lodowe Hardinga, z którego spływa w stronę zatoki alaskańskiej prawie 40 lodowców. Popłyniemy wśród porozrzucanych wysepek, zatok, cieśnin i głębokich fiordów w poszukiwaniu dzikich mieszkańców Alaski. Często można tutaj dostrzec lwy morskie i foki wygrzewające się wzdłuż linii brzegowej. W trakcie rejsu, za dodatkową opłatą, można zjeść na lunch pysznego łososia z Alaski. Ukoronowaniem wyprawy będzie podpłynięcie do jednego z lodowców, z którego co jakiś czas odpadają większe lub mniejsze bryły lodu, dryfujące później u jego podstawy. Następnie spacer po miasteczku i wizyta w lokalnej, usytuowanej we wnętrzu kościoła, kawiarni. Jednym z bardziej ekscytujących punktów dzisiejszego programu będzie na pewno wędrówka do Lodowca Exit. Powrót do hotelu na nocleg.

5.dzień

REJS NA LODOWCE - WHITTIER

Po śniadaniu wyruszamy w stronę Whittier. Krótki przystanek w punkcie widokowym przy jeziorze Portage, skąd można zobaczyć lodowiec o takiej samej nazwie usytuowany na drugim krańcu jeziora. Następnie dotrzemy do mistycznego i ,,całkowicie odciętego od świata’’ miasteczka Whittier do którego dojechać można wyłącznie wydrążonym w górze Maynard jednopasmowym tunelem, który co pół godziny zmienia kierunek ruchu. Miasteczko jest znane również z tego, iż prawie wszyscy jego mieszkańcy żyją w jednym bloku Begich Towers. Jest to 14-piętrowy budynek w, którym jest wszystko czego mieszkańcy potrzebują do życia m.in. sklep, poczta, pralnia apteka i kaplica a podziemny tunel łączy wieżowiec ze szkołą. Dawniej była to baza wojskowa, obecnie ponad 90% powierzchni miasta jest własnością kolei. Zimy są tu srogie i mroźne, ale miesiące letnie to mekka dla miłośników lodowców, pieszych wędrówek, przejażdżek rowerowych czy skuterów wodnych. W południe wypłyniemy w rejs do najpiękniejszych lodowców w okolicy. Podczas rejsu zobaczymy 26 lodowców spływających do Zatoki Księcia Williama. Zbliżymy się do wodospadów i wysokich lodowców, z których odrywają się gigantyczne kawałki lodu i wpadają do wody . Podczas rejsu można zobaczyć foki, wydry, wieloryby a przy odrobinie szczęścia nawet niedźwiedzie. Następnie przejazd malownicza droga Seward highway z postojem przy Beluga point. Kolacja i nocleg w Wasilla.

6.dzień

LODOWIEC MATANUSKA - PALMER - HATCHERS PASS

Po śniadaniu wyruszymy w drogę, przejedziemy spektakularną autostradą Glenn w stronę lodowca Matanuska Galcier. Ten gigantyczny lodowiec jest największym w Stanach Zjednoczonych, do którego można dojechać samochodem. Matanuska to ponad 40 kilometrowy obszar białego i niebieskiego lodu, który oferuje zapierający dech w piersiach widok. W Glacier Park rozpoczniemy wędrówkę z przewodnikiem po tym niezwykłym lodowcu. Następie udamy się z wizytą na farmę wołów piżmowych w Palmer, zwierząt zamieszkujących zimne i surowe tereny dalekiej Północy. Masowe polowania na początku XX w. doprowadziły do sytuacji, iż ssakom tym groziło wyginięcie. Utworzono zatem rezerwaty do których przeniesiono piżmowoły, które dają ludziom dużo cieplejszą i delikatniejszą wełnę niż kaszmir czyli qiviut. Kolejny przystanek tego dnia to bardzo malownicza przełęcz górska –Hatchers Pass położona w paśmie górskim Talkeetna. Zwiedzimy Park Historycznej Kopalni Independence. Jest to opuszczona wielka kopalnia złota ,wpisana w 1974 roku do Narodowego Rejestru Miejsc Historycznych, która do dziś skrywa jeszcze wiele tajemnic. Powrót na nocleg do Wasilla.

7.dzień

TALKEETNA - GÓRA DENALI

Dzień rozpoczniemy od śniadania i udamy się w drogę do miasteczka Talkeetna, które było inspiracją serialu “Przystanek Alaska” i choć na Alasce nie kręcono scen, to model, którym posługiwali się twórcy był tak dokładny iż mieszkańcy Talkeetny rozpoznają miejsca ze swojego miasteczka. Talkeetna jest bazą wypadową  na najwyższą górę Ameryki Północnej, czyli Denali dawna McKinley, która w pogodny dzień absolutnie dominuje nad krajobrazem. Wznosząca się na wysokość 6190 m n.p.m. Denali przy dobrych warunkach widać nawet z oddalonego o prawie 300 km Anchorage. Miasteczko jest również centrum lotów na lodowce, więc dla chętnych będzie okazja przelotu nad masywem Denali, z lądowaniem na lodowcu o ile pozwoli na to pogoda. Wybierzemy się również na spacer nad rzekę Susitna aby podziwiać szczyt Denali. Następnie wyruszymy na północ w stronę Healy, gdzie spędzimy noc wśród gór i drzew Parku Narodowego Denali.

8.dzień

PARK NARODOWY DENALI - NENANA

Po śniadaniu udamy się do utworzonego w 1917 r. Parku Narodowego Denali to niewątpliwie najsłynniejszy z ośmiu alaskańskich parków narodowych. Najpierw udamy się na wizytę do centrum turystycznego. Do Denali można wjechać wyłącznie specjalnymi parkowymi autokarami. Autokar zatrzymuje się w miejscach, gdzie są zwierzęta, by umożliwić zwiedzającym jak najlepszy kontakt z miejscową fauną. Zdarza się, że zwierzęta wychodzą na drogę. Autobusy parkowe zmierzają w stronę położonego na terenie parku – Jeziora Wonder i zatrzymują się co jakiś czas, szczególnie kiedy pojawiają się dzikie zwierzęta. Podczas wycieczki mamy możliwość ujrzeć m.in. słynne niedźwiedzie grizli, karibu, muflony czy renifery. Przy sprzyjających warunkach powinniśmy móc też zobaczyć wiecznie pokryty czapą śniegu i lodu masyw Denali. Następnie wyruszymy w kierunki Fairbanks, po drodze odwiedzimy historyczną miejscowość Nenana. W Fairbanks zwiedzimy lokalny park pionierów, udamy się do centrum turystycznego, a także na spacer po placu Golden Heart, gdzie zobaczymy chociażby kapsułę czasu, która ma zostać otwarta 3 stycznia 2059 roku w stulecie państwowości Alaski. Nocleg w Fairbanks.

9.dzień

FAIRBANKS - REJS PO RZECE CHENA - MUZEUM PÓŁNOCY

Po śniadaniu udamy się na rejs statkiem parowym po rzece Chena i Tanana. W czasie 3 godzinnej podróży zanurzymy się w historii i życiu Atabaskanczyków. W czasie postoju w jednej z wiosek, zobaczymy chaty wykonane ze świerkowych kłód, dowiemy się w jaki sposób wilk, lis i bóbr były wykorzystywane do zapewnienia pożywienia i ochrony w surowym, arktycznym klimacie i jak Atabaskanie umiejętnie przetrwali ponad 10000 lat. Następnie zobaczymy demonstracje startu i lądowania lokalnego wodolotu na rzece obok naszego statku. A na koniec odwiedzimy dom i hodowle psów 4-krotnej zwyciężczyni słynnego wyścigu psich zaprzęgów Iditarod. Po rejsie, odwiedzimy Muzeum Północy, które jest jednym z najlepszych tego rodzaju na świecie. Przedstawia ono fascynujące historie ludzi, miejsca i dziką przyrodę Alaski. W galerii znajdziemy cały przekrój przez sztukę alaskańską – od starych eskimoskich rzeźb z kości słoniowej po współczesne obrazy i rzeźby, a także wszystko o wielorybach. Następnie wybierzemy się w drogę wzdłuż słynnego alaskańskiego rurociągu Trans-Alaska z niesamowitymi krajobrazami, aż dojedziemy do malowniczo położonego wśród fiordów miasteczka Valdez. Kolacja, czas wolny, nocleg.

10.dzień

VALDEZ - LODOWIEC WORTHINGTON - WODOSPADY

Po śniadaniu czas na zwiedzanie miasteczka. Valdez jest nazywane perłą południa Alaski, ze względu na swoje malownicze położenie wśród wysokich gór i fiordów nad zatoka księcia Williama. Jest to raj dla miłośników przyrody, kajakarstwa, pieszych wędrówek, wędkarstwa, wspinaczki, dzikich zwierząt. Wybierzemy się na pieszą wycieczkę po centrum ulokowanych wzdłuż przystani rybackich, pojedziemy nad lokalne jezioro lodowcowe, do Solomon gulf hatchery, gdzie w czasie sezonu niedźwiedzie łapią ryby prosto z potoku. Odwiedzimy również lokalne muzeum, gdzie znajduje się m.in. zabytkowy wóz strażacki napędzany parą, uroczysta pierwsza baryłka ropy która wypłynęła z rurociągu Trans-Alaska oraz historyczny pokaz zdjęć następstw trzęsienia ziemi z 1964 roku. Wyjeżdżając z Valdez przejdziemy przez kanion Keystone nad zatoką księcia Williama i zatrzymamy się w punktach widokowych przy dwóch wodospadach Bridal Veil Falls oraz Horsetail Falls. Kolejny przystanek to lodowiec Worthington ,wpisany na listę Światowego Dziedzictwa w 1968 roku. Przejdziemy ścieżką prowadzącą na platformę widokową która ułatwia spacer do czoła lodowca. Na nocleg udamy się do Wasilla.

11.dzień

JEZIORO ELKUTNA - ANCHORAGE

Po śniadaniu, wykwaterowanie z hotelu, a następnie udamy się do miejscowości Eklutna, w której zobaczymy cerkiew prawosławną i cmentarz lokalnych Indian, będące śladami czasów cara i Imperium Rosyjskiego. Przejedziemy nad malowniczo położone jezioro Eklutna i tam udamy się na krótki spacer wzdłuż brzegu. Następnie, wizyta w Alaska Native Heritage Center –  renomowanym centrum kulturalnym i edukacyjnym, gdzie będziemy mieli okazję poznać kulturę i tradycje rdzennych plemion Alaski. Odwiedzimy specjalnie do tego przygotowane wioski obrazujące codzienne zwyczaje m.in. Inupiatow, Atabaskanczyków, Aleutow czy Inuitow. Zobaczymy również pokaz tradycyjnych tańców rdzennych Alaskijczyków. Następnie przejedziemy do Anchorage, gdzie wybierzemy się na spacer nad wodami Westchester Lagoon oraz Potter Marsh w poszukiwaniu łosi. Zjemy nasz ostatni wspólny obiad w jednej z lokalnych restauracji. Jeszcze tylko czas wolny na zakup pamiątek i “traperskich”  akcesoriów i nasze spotkanie z Alaską dobiega końca.

12.dzień

WYLOT Z ANCHORAGE

Transfer na lotnisko i lot powrotny do kraju.

Pokaż cały plan wycieczki

12 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).